Releasefest för Wittgensteins brorsas högra hand och Ett innerligt sätt att förintas

Söndagen den 27 mars genomfördes Jönköpings litteraturhus minipoesifestival med sex poeter. Som en del av festivalen hade Camilla och jag releasefest för Wittgensteins brorsas högra hand och Ett innerligt sätt att förintas.

Camilla Mollung. Foto: Peter Nyberg

Först och främst var det fascinerande med festivalens upplägg, detta att höra på en poet och sedan reagera genom att skriva egen poesi. Salen tystnade och koncentrationen bland de närvarande var påtaglig.

Magnus Grehn, Peter Nyberg och Jens Sandberg. Foto: Peter Nyberg

Jag läste ur och berättade om de fyra sektionerna i boken, om det digitala Appendix som de som köper den får med och om den första poesiutmaningen som efter en hel del bearbetning omvandlades till Ett innerligt sätt att förintas.

Peter Nyberg. Foto: Olivia Mollung

Tack Magnus, Peter, Jens och Hanna för att ni ville vara med under festivalen och under bokreleasen:

Magnus Grehn. Foto: Peter Nyberg
PeterBjörkman. Foto: Peter Nyberg
Jens Sandberg. Foto: Peter Nyberg.
Hanna Lindhal. Foto: Peter Nyberg

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Blogg på WordPress.com.

%d bloggare gillar detta: