Releasefesten för Författare i Sommenbygd III

Lördagen den 16 oktober var det releasefest för Författare i Sommenbygd III i Badhotellets konferenscenter i Tranås.

Badhotellets konferensanläggning var välfylld och gästerna bjöds på cider och kex. Författarna Dominic Williams, Eric Åkerlund, Ida Schill och Camilla Dahlson var närvarande och hyllade när deras porträtt i den nyutkomna boken refererades.

Johan Lindh och Kjell Johansson. Foto Magnus Grehn.

Kjell Johansson berättade om Fritiof Nilsson Piratens författarskap och tid i Tranås.

Johan Lindh. Foto: Magnus Grehn.

Johan Lindh berättade om den nästan helt bortglömda flickboksförfattaren Maj-Stina Borg som hade Astrid Lindgren som redaktör.

Foto: Magnus Grehn.

Jag berättade om de walesiska poeterna Mel Perry och Dominic Williams som besökt och beskrivit Tranås i föreningen Kultiveras residens.

Leif Risberg. Foto: Magnus Grehn.

Leif Risberg berättade om den förunderlige Ivan Faludi, som en period var lärare på Holavedsgymnasiet i Tranås men också kände en stor del av västvärldens främsta kulturpersonligheter.

Vill du köpa Författare i Sommenbygd III gör du det här: Författare i Sommenbygd

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Blogg på WordPress.com.

%d bloggare gillar detta: